با ما همراه باشید

رویدادها

سماع مولانا با هنرمندی هادی ضیاالدینی

سماع مولانا با هنرمندی هادی ضیاالدینی

سماع مولانا با هنرمندی هادی ضیاالدینی

پیکره بی‌نظیر جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی ساخته “هادی ضیاالدینی” در باغ عرفان دانشگاه قرار گرفت.

حسن استفاده از مولفه‌های هویت ملی غرورآفرین و وحدت‌آفرین در راستای ارتقای کیفیت فضاهای دانشگاهی، افزایش انگیزه، شوق حضور و حس تعلق در دانشجویان در دانشگاه کردستان مورد توجه قرار گرفت.

 این دانشگاه در قالب طرح گوشه‌های فاخر ملی، پیشنهاد ساخت پیکره مولانا جلال‌الدین رومی را مطرح و با در نظر گرفتن سابقه کاری هادی ضیاالدینی هنرمند چیره دست کردستانی، ساخت آن را به وی سپرد.

این هنرمند کردستانی طرح خود را با عنوان طرحی ذهنی با تاکید بر سماع، دنیای فرازمینی و معنوی ارائه داد و از سوی دانشگاه پذیرفته و مقرر شد دانشگاه مکان مناسبی برای نصب آن انتخاب کند.

پیکره با استفاده از گچ-قالب گیری، فایبرگلاس-قالب گیری و بتن مسلح ساخته شده و با پایه خود بیش از هفت متر طول دارد و طبق تصمیم دانشگاه در باغ عرفان قرار گرفته و فضاسازی‌های محوطه آن در حال انجام است.

سماع مولانا با هنرمندی هادی ضیاالدینی

روشن خوشنوازی، معاون فرهنگی دانشگاه کردستان اظهار کرد: این پیکره با توجه به هنر و چیره‌دستی و احاطه طراح و سازنده، در ایران و جهان منحصر به فرد می‌باشد و هیچ مشابهی در داخل و یا خارج از کشور ندارد.

وی بودجه پیش‌بینی شده برای طراحی و ساخت آن را سه میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: اعتبار لازم برای ساخت این پیکره در قالب طرح گوشه‌های فاخر و از وزارتخانه تامین شده است.

خوشنوازی در رابطه با دلیل انتخاب مولانا نیز عنوان کرد: معرفی و شناساندن مفاخر علمی، ادبی، فرهنگی و هنری ایران زمین راهبردی برای ترویج ارزش‌های انسانی در تمام حوزه‌های می‌باشد و در این میان مولانا به عنوان ادیب و شاعر فرزانه ایران از جایگاه ویژه‌ای در حوزه عرفان، معرفت‌شناسی و ادبیات فارسی در جهان برخوردار است.

وی ادامه داد: نصب تندیسی هنرمندانه فاخر و ارجمند از این عارف بزرگوار در دانشگاه کردستان می‌تواند همتی در جهت ارج‌گزاری به این عارف بزرگ و به عنوان برندی از تصوف ایرانی در استان فرهنگی کردستان باشد.

معاون فرهنگی دانشگاه کردستان در رابطه با جانمایی پیکره در باغ عرفان نیز اعلام کرد: در جلسه‌ای که به همین منظور در دانشگاه تشکیل شد، به دلیل دسترسی، عملکرد، پیشینه، تاثیرگذاری و چشم‌انداز بصری، محوطه باغ عرفان به اتفاق آرا مناسب‌ترین مکان برای این رویداد فرهنگی تعیین شد.

وی ادامه داد: این مکان با توجه به نزدیکی به دانشکده‌های زبان و ادبیات و علوم انسانی و ساختمان جدید سازمان مرکزی به عنوان یک یادمان و رویداد فرهنگی افزون بر ایجاد پیوند فضایی، فضاسازی نو در راستای بازآفرینی فضای قدیمی دانشگاه را موجب خواهد شد و به شکل‌گیری هویت فرهنگی دانشگاه کردستان کمک خواهد کرد.

خوشنوازی در رابطه با فضاسازی اطراف پیکره با عنوان باغ عرفان نیز اظهار کرد: طراحی محیط در پیوند با فضای باز دانشکده علوم انسانی در شکل یک کریدور، یادآور باغ ایرانی و شکل دهنده مسیری پیاده و خاطره انگیز و برنگیزاننده حس تعلق به مکان و هویت مکانی خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد: باتوجه به همجواری عناصری چون سالن همایش و سازمان مرکزی، اهمیت این مکان برای این تبدیل به فضایی برای رویداد فرهنگی و حضور و دیدار مهمانان دانشگاه نیز فراوان خواهد بود.

منبع: ایسنا

 

سماع مولانا با هنرمندی هادی ضیاالدینی

سماع مولانا با هنرمندی هادی ضیاالدینی

برترین‌ها