با ما همراه باشید

خودیاری

منطق الطیر برای انسان امروز؛ بخش اول

منتشر شده

در

منطق الطیر برای انسان امروز؛ بخش اول

دانلود پیش‌بحث

دانلود عطار/ بخش اول

«منطق‌الطیر» سرودۀ عطار نیشابوری حکایت شگفت‌انگیزی است که در آن پس از بررسی موانع ذهنی و تفکرات معیوب انسان‌ها در قالب نماد پرندگان، مسیر سفر به سمت خود در هفت وادی ترسیم می‌شود. در پایان منطق‌الطیر ما نه با سیمرغ بلکه با سی مرغ مواجهیم که پس از عبور از توفان و هفت وادی به درک تازه‌ای از خود و زندگی رسیده‌اند.

دوستان من!

خیلی‌ از ما دائماً در حال بهانه‌تراشی هستیم و نمی‌خواهیم با خود خلوت کنیم و زمانی را برای آفرینش منِ جدیدی صرف کنیم. عطار برای ما از همین موجودات بهانه‌تراش و قهرمانان قلابی صحبت می‌کند. تا مبادا ما هم روزی مانند ایوان‌ایلیچِ داستان تولستوی به این نتیجه برسیم که کل زندگی‌مان اشتباه بوده است.

قطعا نشستن پای صحبت بزرگی مانند عطار  نیشابوری که توانسته از قرن 6 تا کنون هر فارسی زبانی را مدهوش جملات جادویی خود کند، برای سفر پیش روی ما خالی از بهره‌ نخواهد بود. امیدوارم که این فایل‌ها تلنگری باشد برای پی بردن به اهمیت فرهنگ غنی ایران و کاربردی که برای انسانِ آشفته و تنهای امروز می‌تواند داشته باشد.

 

 

 

2 دیدگاه

1 دیدگاه

 1. صبا

  8 جولای 2020 در 10:49 ب.ظ

  بسیار عالی و تاثیر گذار❤️❤️

 2. داود

  14 جولای 2020 در 4:18 ب.ظ

  باسلام ممنون بابت ارایه مطالب حکمت آمیز و مفید تان. و تشکر دوباره به خاطر نشر آن بدون چشمداشت مادی. از نظر من تاثیر آموزشی این فایل صوتی بسیار بیشتر خواهد شد. همه رزق ها که مادی نیستند برخی از رزق های آدمیان معنوی اند و از جنس حکمت و دانش مفید و خداوند شما را واجد این رزق دانسته است و این چیز کمی نیست.
  خنک نیک بختی که در گوشه ای/ به دست آرد از معرفت توشه ای .
  زکات علم هم در نشرآن است و شما در این دنیای مادی با قناعت پای در روشنگری و نشر علم سودمند تان نهاده اید.
  پایدار باشید.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین‌ها