با ما همراه باشید

دربارۀ ما

دربارۀ ما

در زمانه‌ای که تیراژ کتاب‌ها به شدّت افت کرده و شکل مطالعه عوض شده است، ما بر آن شدیم خود را با تغییرات هماهنگ کنیم و از رسالتمان که ترغیب افراد جامعه به مطالعه و تعمق در ادبیات و هنر است، باز نمانیم. همه‌جا همه‌مان شنیده‌ایم که «مصرف کننده بودن» بد است، باید تولیدکننده بود! اما در جهانِ ادبیات و هنر یکی از اصول بسیار مهم این است که «مصرف‌کنندگان» حریص، عمیق و خستگی‌ناپذیر ِ افکار و آثار اذهان بزرگ و منوّر باشیم.

«سیمین دانشور» در مقدمۀ صمیمی و دلنشین کتابِ «شهری چون بهشت» یکی از دلایل کم‌کاری‌اش را خواندن زیاد و نوشتن کم می‌داند. او می‌گوید: «علت دیگر کم‌کاریم این است که متاسفانه انضباط ندارم و تا حالی خوش دست ندهد اغتنام فرصت نمی‌کنم و دست به قلم نمی‌برم. بعلاوه بیشتر می‌خوانم و کمتر می‌نویسم.»

در «کافه‌کاتارسیس» ما به جایِ سرزنش کتاب نخواندن مردم، اهلِ قلم را به مطالعه و در میان گذاشتن آن با دیگران فرا می‌خوانیم. چراکه باور داریم «خواندن»، معنویت مدرن زمان ماست. عبادتی که تنها، به صورت دسته‌جمعی تأثیری می‌تواند داشت. بنابراین ما عشق را، از خانه به کوچه آوردیم و از دیگر عاشقان نیز خواستیم و می‌خواهیم  شور و «آتش درون» خویش را، که والاترین ثروت انسانی هرکسی است_ از خاموشی ناباوری و ملال به درآورند و برای روشن کردن هزاران هزار شمع دیگر آشکار کنند. از طرف دیگر، دقیق‌تر خواندن رمان و شعر و دیگر رشته‌های هنر نگاهی تحلیلی و همراه با تعمق می‌طلبد تا علاوه بر لذت‌ درونی، ما را در جهتِ تولید آثار مرتفع‌تر یاری رساند.

در این صفحه ما می‌کوشیم از «لایۀ پنهان رنگ‌ها» و «نوسانات مرموز و زیبایی» که پشت روحِ متلاطم هر اثر است، سخن بگوییم. این کار ما را در درک بهتر دیگران و رسیدن به بالاترین سطح همدلی یاری می‌رساند. زیرا هر کتاب دعوتی است برای کسب تجاربِ هوشمندانه. غرق شدن بی زدنِ به دریای حوادث و جذبِ تمام اندوخته‌های بشری با کمترین هزینه‌ها.

شاید بد نباشد اشاره کنم که در کتاب «زندگی و آثار داستایفسکی» نوشتۀ «هانری تراوایا» آمده که او همواره اشعار شیلر و پوشکین و کل ادبیات جهان را تحلیل می‌کرد و به این آثار نگاه ژرفی داشت. با این تفاسیر، در محیط مجازی به رسانه‌ای مثل «کافه‌کاتارسیس» که به طور گسترده نقد و تحلیل را در دستور کار خود قرار دهد، احساسِ نیاز می‌شد.

 «کافه‌کاتارسیس» جایی است برای امید، خوشبینیِ سازنده علیرغمِ درک واقعیت‌های موجود، کنجکاوی، یادگیریِ مداوم، نگاه انتقادی، تأمل و تلاش برای فهم بهتر آثار و افکار بزرگان.

این صفحه در 6 فروردین 1397 در بخش‌های متنوع اندیشه، هنر و ادبیات کار خود را آغاز کرد تا ضمن ایجاد فضایی برای نقد و بررسی کتاب‌ها همراه با انصاف علمی، تحلیل انواع هنرها (شعر، رمان، نقاشی و فیلم)، گفت‌وگو و هم‌اندیشی اهالی فرهنگ و لذت بردن عمیق‌تر از ادبیات و هنر؛ محلی باشد برای انعکاس صداهای مختلف و احترام به تکثر.

 مدیر سایت کافه‌کاتارسیس

آیدا گلنسایی شاعر، داستان‌نویس و منتقد، دانش‌آموختۀ زبان و ادبیات فارسی در سه دانشگاه تهران (مقطع لیسانس)، علامه‌طباطبایی (مقطع فوق لیسانس) و الزهرا در مقطع دکتری است.

او در دورۀ کارشناسی‌ارشد بر موضوع «حکمت خسروانی و رساله‌های فارسی شیخ اشراق» پایان‌نامه نوشت و در دورۀ دکتری به ادبیات مقایسه‌ای و معاصر فارسی و عربی روی آورد و بررسی اشعار «احمد شاملو» و «نزار قبانی» را از منظر روانکاوی اجتماعیِ «اریک فروم» و جامعه‌شناسیِ مبتنی بر نظریات «جورج لوکاچ» و «لویی آلتوسر»، وجهۀ همت خود قرار داد.

آثار وی به شرح زیر است:

 1. مجموعه شعر کافه‌کاتارسیس (سال 96 نشر فصل پنجم، سال 98 نشرِ آن‌سو) (نامزد چهارمین دورۀ جایزۀ شاملو و جایزۀ ادبی الوند)
 2. مجموعه شعرِ سماع در سنگستان (نشر مروارید/ در دست انتشار)
 3. تا شکوفۀ سرخ یک پیراهن (تأملی در عشق، زن و کودکی در شعر  احمد شاملو)؛ (نشر مروارید/ در دستِ انتشار)
 4. رمانِ عشق ِ نامتعارف خانم آساره که پای درخت بلاکچین مدفون شد (نشرِ طرح نو / در دست انتشار)

  گروه مشاوران صفحۀ کافه‌کاتارسیس

 • دکتر محمد دهقانی

(استاد سابق دانشگاه تهران، نویسنده، پژوهشگر، منتقد و مترجم)

 • محمدمنصور هاشمی

       (جستارنویس، پژوهشگر، داستان‌نویس)

 • دکتر نسرین شکیبی ممتاز

(پژوهشگر و استاد دانشگاه، منتقد و مترجم)

 • دکتر فاطمه مینایی

(پژوهشگر، مترجم و عضو هیئت‌علمی دانشنامۀ جهان اسلام)

 • دکتر یاسر فراشاهی‌نژاد

(پژوهشگر پسادکتری دانشگاه تربیت مدرس، داستان‌نویس، منتقد و مترجم)

 • دکتر کبری بهمنی

(استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی، پژوهشگر و منتقد)

همکاری با صفحۀ کافه‌کاتارسیس

این سایت با آغوش باز پذیرای نوشته‌های تمام دوستانی است که علاقمند به همکاری هستند به شرط آنکه علاوه بر برخورداری از سطح کیفی مورد نظر «کافه‌کاتارسیس»، نکات زیر در آن رعایت شده باشد:

 1. چهارچوب‌های حاکم بر فضای رسانه‌های مکتوب داخلی رعایت شده باشد.
 2. دایرۀ نقد به تخریب و توهین به شخص یا جریانی منجر نشود.
 3. هنجارهای عرفی و اخلاقی ایرانی و اسلامی حاکم بر جامعه مخدوش نشود.
 4. دستاویز قرار ندادن هنر و ادبیات برای رسیدن به اهداف سیاسی خاص (از هر نوع و با هر گرایشی).

«کافه‌کاتارسیس» در صورت تأکید نویسنده رعایت رسم‌الخط مورد نظر ایشان را ضروری می‌شمارد، نوشته‌ها را (در صورت رعایت‌بندهای چهارگانه بالا) مگر به ناگزیر و برای جلوگیری از لغزش‌های نگارشی، ویرایش نمی‎کند.

نقد و بررسی، معرفی کتاب، ترجمه، مقاله یا دیگر مطالب خود را به ایمیل رسمی سایت کافه‌کاتارسیس ارسال کنید؛

info.cafecatharsis@gmail.com

تذکر مهم 1:

مطالب ارسالی نباید پیش از این، در فضای مجازی، اعم از سایت و یا وبلاگ شخصی منتشر شده باشد.

تذکر مهم 2:

«کافه‌کاتارسیس» هیچ‌وقت در هیچ وب سایتی پیام نمی‌گذارد، انتشار هر پیامی، چه در راستای تأیید و چه تخریب، کذب محض است!

دربارۀ ما