با ما همراه باشید

معرفی آثار

معنی لغت کاتارسیس

کافه کاتارسیس

معرفی کتاب: مجموعه شعر کافه کاتارسیس سرودۀ دکتر آیدا گلنسایی

کاتارسیس لغتی یونانی است که ارسطو نخستین بار آن را در مورد تراژدی به کار برد، او معتقد بود تراژدی روح را به کاتارسیس یا پالایش و صیقل یافتگی می رساند. بعدها زیگموند فروید از این کلمه در روانکاوی تحلیلی استفاده کرد.

ویژگی‌های محتوایی و زبانی مجموعه کافه کاتارسیس

کافه کاتارسیس سروده ی آیدا گلنسایی اثری متشکل از بیست و سه شعر بلند است. در این مجموعه با انسانی روبرو می‌شویم که از مواجهه با تاریکی هایش بیمی ندارد اما نهایتا تسلیم آن نمی‌شود و مبتلا به امید است. محتوا و دغدغه‌های این کتاب عبارت است از:

 1. بیان تنهایی وجودی و ادامه دادن با وجود یأس
 2. طلاق عاطفی و زندگی گسسته
 3. نجات بخشی ِ عشق و لزوم روبرویی صادقانه با تاریکی های وجود
 4. اضطراب مواجهه با زوال و ستایش سالخوردگی
 5. تحسین جنون و طغیان
 6. اعتراض به کار و مخصوصاً به زندگی کودکانِ کار
 7. همدلی و همدردی با انسان وحشت زده‌ی معاصر
 8. درنهایت امید به هژمونی و سلطۀ رنگین کمانِ زیبایی‌ها بر روح آدمی.

 

از ویژگی های زبانی این کتاب وجود آشنایی‌زدایی و برجسته‌سازی‌های دایمی و توانایی غافلگیری مخاطب است. هرکدام از بندها از تخیل و عاطفه برخوردارند. شاعر در این سروده ها حرف نمی زند و شعر را تا سطح شعار پایین نمی کشد بلکه با کلمات نقاشی می‌کند یا به گفته‌ی تی.اس.الیوت می‌کوشد حرف‌هایش را اجرا می‌کند و بیانش کاملا نمادین و تصویری است. از نظر فرم آنچه در این مجموعه حائز اهمیت است به انسجام رساندن بندهای مختلف و متنوع این سروده‌هاست، شاعر در این شعرها موفق شده از محتوا به فرم برسد به طوری که در تمام سروده‌ها روحی کلی بر کثرت بندها حاکم است و از کثرت تصاویر و تنوع ریتم به وحدت رسیده است. ویژگی دیگر این مجموعه ادامه دادن به مکتب مونث است. در این سروده‌ها شاعر زن جنسیت خود را نشان می دهد و از روزن زنانگی به جهان می نگرد. او با جنس خود بیگانه نیست و می‌خواهد از حصار محدود هنجارها بیرون بیاید و به طغیان و سرکشی و پذیرش آن به عنوان طبیعت انسان تمایل دارد.

طراحی جلد کتاب نیز بازتاب محتوای آن است. کودکی بیمار (سرطانی) با یک ماهی در سطل، در لحظه ی سقوط به آبشار نشان داده شده که دیالکتیک مرگ و زندگی و امید تا آخرین لحظه را بیان می‌کند.

 

این مجموعه شعر برای ادای احترام به زندگی‌های الهام بخش و اثرگذار به پرفسور مریم میرزاخانی تقدیم شده است.

شعرهایی از مجموعه‌ی کافه کاتارسیس
 1. اخراج
 2. دختری با گوشواره‌ی مروارید
 3. شعری برای روسپیان
 4. کافه تاریکی
 5. عاشقانه‌ای از آیدا گلنسایی