با ما همراه باشید
خرید تابلوفرش دستبافت ابریشم

روز نوشت

ایزد و گلِ روز تولد من

منتشر شده

در

ایزد و گلِ روز تولد من

ایزد و گلِ روز تولد من

ایزد و گلِ روز تولد من

 

در ایران باستان هر روز هفته به نام یک ایزد نامگذاری شده است.

با مراجعه به تقویم زرتشتیان یا همان گاه‌شمار ایشان می‌توانید ببینید عدد روز تولد شما به نام کدام ایزد است و گل نمادین آن چیست؟

از آنجا که روزِ من بیست و پنجم اردیبهشت است به جستجوی ایزدانِ عدد بیست به بعد پرداختم اما پیش از اشتراک نتایج آن، لازم است از تعلق به این عدد ادبی! ابراز خوشحالی کنم.

زیرا بیست و پنجم اسفندماه تولد پروین اعتصامی، بیست و پنجم فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری و بیست و پنجم اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی است.

به همین مناسبت به دنبال فرشتۀ روزِ خویش و گل مرتبط با آن _که نماد این روز است_ رفتم که نتیجه را در ادامه می‌خوانید.

 

شمارۀ برخی روزها و ایزد هرکدام

روز 21- رام – رام بمعنای شادی و رامش است رام بخش همه آفرینش های اهورا مزدا است در اوستا رام یشت سروده شده است و همه با ایزد مهر همراه است – نماد رام گل خیری زرد است .

روز 22- باد – وای یا باد ایزد توانا و زاینده بادهای باران زا است باد یا هوا یکی از عناصر چهار گانه طبیعت است – نماد باد گل بادرنگ بویه است .

روز 23- دی بدین – بمعنای دادار یا آفریدگار است – نماد دی بدین گل شنبلید است .

روز 24- دین- دین بمعنای کیش – مذهب – وجدان است دئنا گونه اوستایی آن است که همان وجدان است –نماد دین گل صد برگ است .

 روز 25- ارد – ایزد ارد/ ارت در اوستا بگونه اشاونگهوئی است و یشت هفدهم اوستا بنام اوست. او نگهبان ثروت است – نماد ارد / ارت گل همیشه بهار است.

ایزد و گلِ روز تولد من

ایزد و گلِ روز تولد من

روز 26- اشتاد – نام اشتاد یا ارتشتات یا ارشتی در اوستا آمده و بمعنی درست و خویشکاری است او همرا ایزدان رشن و سروش است و در سنجش گناهان کار دارد او راهنمای مینویان و جهانیان است – نماد اشتاد گل آلاله است .

روز 27- آسمان – آسمان از دو بخش آس و مان است آس سنگ گردی است و مان بمعنی مانستن و شبیه بودن است – نماد آسمان گل هوم است .

روز 28- زامیاد – ایزد زامیاد مربوط به زمین است زمین مادر است – نماد زامیاد گل بانو اسپرغم است.

روز 29- مانتره سپند – دو بخش است مانتره یا منتره بمعنای سخن اندیشه بر انگیز و دوم سپند یعنی مقدس است ایزد ما را سپند نگهبان گاه و روز و خرد و چشم و گوش است مانتره سپند ایزد درامانگری است – نماد مانتره سپند گل کرکم ( گل زعفران ).

روز 30- انارام – انیران یا انارام بمعنی فروغ بی پایان جهان مینوی است برابر با آموزش های اشو زرتشت کسانی که نیک زندگی می کنند سرانجام به سرای نور خواهند شتافت و این سرا همان خانه واپسین و جایگاه روشنایی و فروغ بی پایان است – نماد انارام گل مرداردشیران ( گونه های بومادران ) است.

منبع : (ویژه نامه امرداد – گاهشماری و جشن های باستانی – نوروز سال 90 – شماره 250)

ایزد و گلِ روز تولد من

محض کنجکاوی بد نیست شما هم ایزد و گل خود و نماد آن را بشناسید. البته این کار هیچ جنبۀ پیشگویانه‌ای نسبت به آینده ندارد. اما می‌تواند به عنوان یک هدیۀ کوچک و تزئینی به خود در روز تولدتان قلمداد شود.

از آنجا که گل تولد من «گل همیشه بهار» است برایم جالب شد کمی دربارۀ آن جستجو کنم.

دربارۀ گل همیشه بهار

ایزد و گلِ روز تولد من

گیاهی یکساله است که از قرون وسطی به بعد به‌عنوان گیاهی تزیینی کشت می‌شده است. گل‌های نارنجی تند آن در تمام طول تابستان تا پاییز بدون وقفه می‌شکفند. برگ‌های پاییزی آن قاشقی‌شکل و برگ‌های روی ساقه سرنیزه‌ای و متناوب است. نهنج دارای دو نوع گل عقیم، و بارور است.

میوه‌ی گل همیشه بهار، قوسی‌شکل است و برجستگی‌های زبری دارد. موطن اصلی این گیاه جنوب مدیترانه است. امروزه این گیاه را به‌عنوان گیاهی تزیینی و دارویی کشت می‌کنند. نوع پُرپَر و پرتقالی‌رنگ آن از نظر دارویی ارجحیت دارد؛ چراکه حاوی مقدار زیادی مواد موثر می‌باشد.
برای مصارف دارویی تمام غنچه‌ها یا فقط غنچه های پایه‌دار گل همیشه‌بهار را جمع‌آوری می‌کنند. این کار را در یک روز آفتابی انجام می‌دهند. گل‌ها را روی سبد و در سایه با درجه حرارت ۳۵ درجه سانتیگراد خشک می‌کنند.

گل‌های همیشه بهار محتوی یک کالندولاساپونین –اسید- تری‌ترپنوئید، دیگر گلوکوزیدها و کالندولوزیدها، شیره های تلخ و نوعی اسانس روغنی‌اند.

از آنها برای تحریک فعالیت کبدی و خصوصا ترشح صفرا استفاده می‌گردد. برای تسکین اسپاسم‌های معده یا روده‌ای نیز بکار می‌روند.

این گیاه دارای اثر ضد تشنج و مسهل صفراست. در مصارف خارجی جوشانده، تنطور یا پماد تهیه شده از این گیاه را برای مداوای زخم‌های صعب‌العلاج، زخم‌های سیاه، جراحت پاها، ورم‌های چرکین و بیماری‌های پوستی به‌کار می‌برند.

صنعت تولید لوازم آرایشی در بسیاری موارد از گیاه همیشه بهار برای نرم کردن پوست، حمام‌ها و مصارف موضعی استفاده می‌کنند.

از رنگ نارنجی تند این گیاه برای بهبود بخشیدن حالت ظاهری دیگر مواد دارویی نیز استفاده می‌شود.

(منبع: agronic.ir)

 

با خود فکر می‌کنم این کار چندان خالی از لطف نیست. زیرا آشنایی با تفکر باستان در مورد روزها می‌تواند به ما بیاموزد فرشته و گلی از ابتدا، به نوعی به ما مربوط است.

در جهان به شدت آپولونی، چنین گریزهای احساسی و دیونوسوسی لازم است. چیزهایی که زندگی در زمین را برایمان معنادارتر و خوشبینانه تر می‌سازند.

این متن در ساعت پنج صبح _که زمان تولد من است در سایت قرار می‌گیرد.

ساعت پنج صبح را بسیار دوست دارم. سحرخیز بودن را. انگار در این زمان آدم هنوز در وقتِ اثیری شهود قرار دارد. روز نیست، اما شب هم نیست. یک تاریکی رقیق که ظلمت نیست. هرچه هست ریایی در کارش نیست.

«من آن ناگزیریِ پنجره‌ام که می‌بیند

و کتمان نمی‌کنم تاریکم

بیشتر از آن که با اشیاء شدت یابم

و هیچ‌گاه خوشم نیامده است از شخصیت روشنایی

که حرف‌هایش را رک می‌زند

و اسمش را می‌گذارد

رفتار شفافی که هر شیشه‌ای باید داشته باشد»

(از شعر دختری با گوشوارۀ مروارید)

نادر ابراهیمی می‌گوید سحر عطر نجیبی دارد که آن کس که تا کمرکش ظهر می‌خوابد آن را از ادست خواهد داد. (نقل به مضمون)

مطالب بیشتر

  1. عکس‌نوشته‌هایی از اشعار آیدا گلنسایی/ بخش 1
  2. عکس‌نوشته‌هایی از اشعار آیدا گلنسایی/ بخش 2
  3. معرفی مجموعه شعر کافه کاتارسیس
  4. آیین دفاع از رسالۀ دکتری آیدا گلنسایی
  5. شعری برای روسپیان/ آیدا گلنسایی
  6. شعر اخراج/ آیدا گلنسایی
  7. مقالۀ مقایسۀ عشق پدرانه در اشعار احمد شاملو و نزار قبانی/ آیدا گلنسایی
  8. شعر عاشقانۀ ناگهان/ آیدا گلنسایی
ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین‌ها