با ما همراه باشید
خرید تابلوفرش دستبافت ابریشم

مصاحبه‌های مؤثر

گفتگو با «بهزاد زرین‌پور»: «شعر مرا کنار نمی‌گذارد»

منتشر شده

در

گفتگو با «بهزاد زرین‌پور»: «شعر مرا کنار نمی‌گذارد»

گفتگو با «بهزاد زرین پور»

 

سال 77 بود که مجموعه شعری از بهزاد زرین پور منتشر شد با نام «ای کاش آفتاب از چهارسو بتابد». این کتاب مجموعه بیست و چند شعر از زرین پور بود. یک شعر بلند با نام «خرمشهر و تابوت های بی در و پیکرش» که درباره جنگ بود و چند شعر دیگر. در این شعرها کارکرد متعادلی از زبان ارائه شده بود. مجموعه شعر زرین پور مثل بسیاری از کتاب‌های شعر خوب پخش نشد. اگر چه بسیاری از منتقدان برجسته درباره این کتاب نقد نوشتند. سال‌ها گذشت و خبری از زرین پور نبود. شنیدم- مثل خیلی‌ها که شنیدند- می‌خواهد مجموعه‌ای منتشر کند به نام «اینجا تهران است صدای من». منتظر ماندیم اما خبری نشد. چندی پیش یکی از دوستداران شعر زرین پور گفت که او شعر را کنار گذاشته است. تعجب کردم. رفتم سراغش. یعنی واقعاً شعر را کنار گذاشته؟ گفت وگوی ما را با بهزاد زرین پور بخوانید.

***

چند تا از دوستان‌تان، کسانی که شعر شما را دوست داشتند و به شما نزدیک تر بودند، گفتند که حیف شد، بهزاد زرین پور گفته که دیگر شعر را کنار گذاشتم، شعر را کنار گذاشتید؟

باید دید اصلاً شعر جزء مقولات کنارگذاشتنی هست یا نه، این طور نیست که آدم یک موقعی به شعر یا هر هنر دیگری نیاز پیدا می‌کند و بعد از مدتی نیازش که برطرف می‌شود، می‌رود. اگر در انسان نیازی هست به آفرینش، این نیاز، نه مقطعی بلکه یک نیاز مستمر است مثلاً آقای گلشیری، در خانه‌اش کارگاه داستان نویسی داشت، یادم می‌آید یک شب کارگاه‌اش را اختصاص داده بود به بررسی ویژگی‌های شعر من و به شباهت‌هایی اشاره می کرد که کار من با داستان‌های او و پیروانش دارد مثلاً در زبان، بعد آنجا برگشت به دوستانش گفت که «آقا، من اصلاً به همین دلیل شعر را کنار گذاشتم و آمدم به سمت داستان نویسی که دیدم همان چیزهایی را که من در رویا و خیال خودم می‌خواستم در شعر اجرا کنم اینها عملاً خیلی بهتر از من اجرا می‌کنند، پس در نتیجه توان خودم را در داستان نویسی دیدم. احساس کردم اینجا بهتر می‌توانم پیشرفت کنم و یک نویسنده درجه یک شوم». من هم قطعاً اگر تسلطی را که بر شعر دارم در زمینه دیگری داشتم که از آن طریق می‌توانستم برداشت‌های خودم را به همین شکل ارائه کنم یا می‌دیدم دیگران بهتر از من شعر می‌گویند، خب می‌رفتم پی کارم.

پس شعر را کنار نگذاشتید؟

شعر مرا کنار نمی گذارد.

خب، خیلی ها می گویند بهزاد زرین پور که مجموعه درخشانی در سال 77 منتشر کرد، چرا با وجود اینکه ده سال گذشته دیگر چیزی منتشر نمی کند؟

چند تا دلیل دارد. یکسری دلایل شخصی و یکسری از دلایلش هم به نظر من فرهنگی و اجتماعی است، بد هم نیست که این موضوع شکافته شود چون فقط به من مربوط نمی‌شود. مثلاً از آقای پورمحسن می‌پرسم در این ده سال گذشته که من شعر نگفتم و خیلی از هم نسل‌های من شعر گفتند و کتاب چاپ کردند، شما به عنوان نسل بعدی که طبیعتاً انتظارتان خیلی بالاتر است این کتاب‌ها چه مقدار از انتظارات تان را از شعر بر آورده کردند؟ می‌خواهم به یک جواب برسم؟

 شاید، آن قدرها، نه،

بعضی وقت‌ها شعر گفتن با شعر نگفتن زیاد فرقی نمی‌کند. اگر آن شعری که تولید می شود و محصول فرهنگی یک جامعه است واقعاً آن انتظارات ما را از شعر برآورده نکند، شعر گفتن چه اهمیتی دارد؟ شعر و اساساً هنر یک مقوله تفننی و جانبی نیست. محال است در تاریخ بشری هنرمندی را پیدا کنید که به صورت حاشیه‌ای و جانبی به یک فعالیت هنری پرداخته باشد و شاعر یا سینماگری بزرگ شده باشد. یک شاعر زمانی می تواند انتظارات خود و ما را از شعر برآورده کند که   همه زندگی‌اش شعر باشد، یعنی خواندن و نوشتن مدام. تا ذهن تمرین مداوم نداشته باشد موقع مسابقه که همان آفرینش شعر است قطعاً قابلیت‌های شاعر به کمکش نمی‌آید. در آن دورانی که مجموعه اولم را چاپ کردم قبل از اینکه مجموعه چاپ شود به هر حال آثار من در تمام نشریات روشنفکری مطرح شده بود، یعنی اولین بار در مجله آدینه آقای باباچاهی اعلام کرد این یک صدای تازه در شعر معاصر است، بعد مجله گردون به من جایزه سال را داد. دلیل عمده‌ای که آن موقع شعر من این همه توانست حالا به زعم خیلی‌ها فضای تازه‌ای در شعر ما باز کند از خود من اگر بپرسی می‌گویم چون آن شعرها محصول دوران دانشجویی و بعدش هم سربازی من بود. در دوران دانشجویی یا سربازی اصلاً چیزی به اسم نگرانی از آینده نداشتم، ذهنم کاملاً در اختیار علاقه اصلی‌ام یعنی شعر بود. اسیر روزمرگی نبودم و به مفهوم واقعی کلمه، شاعرانه می‌زیستم.

ولی بعد از چاپ کتاب، اینها کاملاً برعکس شد؟

دقیقاً همین طور است. فردوسی می‌گوید «بسی رنج بردم در این سال سی»، یعنی سی سال زندگی‌اش را توانسته وقف شعرش کند. اگر نمی‌توانست وقف کند، آیا می‌توانست شاهنامه را پدید بیاورد؟ در طول تاریخ بشری شاعر بزرگ و فقیر پیدا نمی‌کنید. برای شاعر بزرگ و خوب شدن باید به اندازه کافی وقت داشت و برای به اندازه کافی وقت داشتن، باید به اندازه کافی امکانات (یعنی پول) داشت. اینها معضلاتی است که به صورت اجتماعی گریبانگیر همه شاعران نسل من شده، دلیل اینکه اینها نتوانستند در مجموعه‌های بعدی‌شان دیگر حتی در حد همان مجموعه قبلی‌شان ظاهر شوند به نظر من این است که با انرژی‌های پس مانده‌شان شعر گفتند نه با اصل انرژی‌شان.

و این هم به خاطر مشکلات زندگی بوده؟

بله، به خاطر اینکه زندگی حرفه‌ای اینجا برای هنرمند اصلاً امکان پذیر نیست، به خصوص در حوزه شعر، اصلاً امکان ندارد کسی بتواند از راه شعر زندگی کند. کسی تا به حال بابت چاپ شعر به شما پول داده؟ کسی بابت مصاحبه کردن با تو به عنوان شاعر پول داده، کسی بابت اینکه یک شاعر می‌رود و در جایی شعرخوانی می‌کند به او پول می‌دهد؟ خب این شاعر باید برود جای دیگری کار کند. تمام انرژی خودش را بگذارد تا قوت لایموت به دست بیاورد، بعد شب هنگام بیاید با پس مانده انرژی‌اش بخواهد شعر بنویسد. معلوم است که شاعر بزرگی بیرون نمی‌آید.

پس با این تحلیل باید فاتحه شعر فارسی را خواند دیگر.

شک نکنید. در مقدمه کتاب کلیسای جامع که خانم فرزانه طاهری ترجمه کرده، ریموند کارور (نویسنده امریکایی این کتاب) تعریف می‌کند که زن و دو تا بچه داشته گرفتار و بدبخت. دیگر ناچار می‌شود خانه داری کند و می‌رود در این صف‌های لباس‌شویی ساعت‌ها می‌ایستد تا نوبتش برسد و برود لباس‌های بچه‌هایش را بیندازد و بشوید. او می‌گوید من اولین داستان کوتاهم را که در مجله‌ای معتبر چاپ کردم، شش ماه زندگی مرا تامین کرد. از همان جا توانست با این حق تالیفی که گرفت داستان‌های بعدی‌اش را بنویسد و بعد در جاهای دیگر چاپ کند تا اینکه وضع‌اش خوب می‌شود، به موازات آن رشد می‌کند و بزرگ می‌شود. به هر حال اگر ما فکر می‌کنیم شعر گفتن کار مهمی است باید بتواند کسی از طریق شاعر بودن زندگی هم بکند. مگر می‌شود آدم پزشک خوبی یا مهندس خوبی باشد و به راحتی خرجش را دربیاورد ولی اگر شاعر بزرگ این کشور باشد، این امکان نباشد که از طریق شعرش، شعرخوانی، سخنرانی، نمی‌دانم مصاحبه، چاپ کتاب و چاپ شعر زندگی بکند؟ خب این نقص سیستم فرهنگی و اجتماعی است. ملتی که این همه برای شاعرانش احترام قائل است و این همه کف می‌زند برای یک شاعر خوبش، برای چه چنین مکانیسمی در آن نیست که یک شاعر بتواند از طریق همان شعرش زندگی بکند؟ مجموعه شعر من از نیما به بعد – اولین مجموعه شعر یک شاعر است که چاپ شده و اکثر منتقدان کشور بیش از ده نقد مکتوب درباره آن نوشته‌اند. یعنی کمتر آدم بلند آوازه‌ای چه در نسل قبل از من، چه نسل خودم و چه نسل بعد از خودم هست که درباره کتاب من ننوشته باشد. در عرض سه ماه از نشر چشمه و نشر مرغ آمین بپرسید تمام کتاب‌های من فروش رفت. اولین شاعری بودم که خود ناشر برای من سرمایه‌گذاری کرد. یک ناشر گمنام، که اصلاً کسی اسمش را نشنیده بود اما بامعرفت تر از ناشران بنام آن زمان بود که حاضر به چاپ کردن کار من نشدند.

خب، مردم ما شعر نمی‌خوانند آقای زرین پور.

نه، اصلاً این طور نیست. چه کسی می‌گوید مردم ما شعر نمی‌خوانند؟ چطور از مریم حیدرزاده در این کشور یک میلیون نوار می‌خرند؟

مریم حیدرزاده اصلاً کارهایش شعر است؟

اصلاً اهمیت ندارد که شعر است یا نیست، شما اسمش را ترانه بگذارید. مگر بابا طاهر ترانه نمی‌گفت. خب، ما یک ژانر به نام ترانه داریم دیگر. منتها تنها کسی که توانست در تاریخ ادبیات ایران جوهر شاعرانه به ترانه بدهد باباطاهر بود. مردم کاری به این که شعر است یا ترانه، ندارند. مهم این است که اگر تبلیغ شود، مخاطب پیدا می‌کند. می‌خواهم بگویم که وقتی یک دستگاهی مثل صدا و سیما می آید شاعری را مطرح می‌کند بعد مخاطب می‌شنود و علاقه‌مند می‌شود و فردا که نوارش به بازار آمد به فروش می‌رود. کدام یک از شاعران طراز اول کشور ما از چنین امکانی برخوردار بودند؟

می‌گویند شعر دهه هفتاد باعث شده مردم از شعر فاصله بگیرند.

آقا ببین، من نمی‌دانم چه کسانی می‌گویند، اگر هم گفته شده نظری مغرضانه یا جاهلانه است. در مورد ویژگی‌های مثبت و منفی تک تک این دوستان می‌توانم صحبت بکنم. ولی الان نمی‌خواهم خودم را در فضای ارزیابی شعرشان بگذارم قطعاً به هر حال شعرهای خوبی داشتند. ولی حالا خود شما که اسم آن‌ها را می‌آورید یک شعر کامل از مجموعه شعرهایشان را برایم بخوانید، شما مگر نمی‌گویید شاعران خوبی هم داشته‌اند الان بدون اینکه از کتاب نگاه کنید برای من بخوانید یکی از شعرها را که کامل حفظ کردید و در ذهن شما مانده است.

یعنی شما می‌گویید اینهایی که ما نام بردیم- یا اصلاً اینها را کنار بگذاریم – در دهه هفتاد شاعرانی نبودند که به نظر شما شعرشان به حدی باشد که مردم بتوانند بخوانند؟

وقتی شما که خودتان شاعر، روزنامه نگار ادبی و شعرخوان حرفه‌ای هستی، حتی یک شعر از همه این دوستانی که نام بردید، از حفظ نیستید، من به یقین می‌رسم که ما شاعر بزرگ و درجه یک در این دهه نداشته‌ایم.

خب، پس با آن منتقدانی که می‌گویند شعر دهه هفتاد فاجعه است موافقید؟

نه، اگر در این معنا بخواهیم صحبت کنیم، من اصلاً کلمه فاجعه از آن استنباط نمی‌کنم. در زمینه شعر، ما اساساً با یک افول تاریخی روبه رو هستیم. نه اینکه فقط مربوط به شعر دهه هفتاد باشد خب، حالا مثلاً اگر من یک مقدار بخواهم پایم را فراتر بگذارم آیا آدمی مثل احمد شاملو شاعری است در حد حافظ و مولوی؟ خب بگذار یک مقدار بحث را بازتر کنیم چرا بیاییم گیر بدهیم به شعر دهه هفتاد، شعر دهه هفتاد هم ویژگی های خاص خودش را دارد. و اتفاقاً بعد از دهه چهل، پرجنب و جوش ترین دوره شعر معاصر ایران، دهه هفتاد است، نه فقط برای شاعران نوآمده بلکه برای شاعران همه نسل‌ها، دهه هفتاد فصل جسارت و نو شدن است.

یک سوال هم که درباره شاعران دهه هفتاد مطرح است این است که چرا همه آن‌ها خودشان را مبداء همه تحولات شعر در این دهه معرفی می‌کنند؟

شما اگر روزنامه نگارید و دنبال حقیقت هستید، بروید ازشان سند و مدرک بگیرید، من به هرکس که آمد و در زمینه تاریخ نگاری شعر دهه هفتاد پرسید، گفتم آقا برای چه می‌نشینند، این ور و آن ور، حرف می‌زنند و شما حرف‌هایشان را عیناً منتقل می‌کنید، بلند شوید و بروید تحقیق کنید. ما آن زمان چهار، پنج تا مجله بیشتر نداشتیم آدینه، گردون، دنیای سخن، تکاپو و کلک. بروید همه چیز در آنجا موجود است. بروید و نگاه کنید که اولین رگه‌های صدای تازه، در شعر چه کسانی است، خودتان تحقیق کنید. نگذارید بهزاد زرین پور و خواجات بگویند.

خب، چرا اینقدر همه با یک تفکر سنتی دنبال منشأ هستید؟

من به عنوان یک شخصیت مستقل، حرف می‌زنم و نه به عنوان نماینده شعری که آن را به هر دلیل شعر دهه هفتاد نامیده‌اند. من برای شعر مانیفست از پیش تعریف شده‌ای نداشتم که بیایم بر اساس یک مانیفست شعر بگویم. وقتی که به هر حال درباره شعر دهه هفتاد صحبت می‌شود و می‌آیند آدم‌های متفاوت را زیر مانیفستی واحد جمع می‌کنند و به غلط ادعا می‌کنند که این مشخصات مشترک در شعرهای اینها هست، خب، دلیلش چیست؟ اگر شما در آثار شاعری تفاوت هایی را با قبل از خودش پیدا کردید، آن وقت بروید از او بپرسید که منشاء تفاوت‌هایی که نسبت به دوره قبل از خودت در شعرت محسوس است در چه چیزهایی است. اصلاً برای چه تاریخ تحلیلی وجود دارد، برای چه ما در تاریخ ادبیات می‌آییم یک دفعه می‌رسیم به سنایی، می‌گوییم کسی که نخستین بار گام‌هایی در مسیر گذار از سبک خراسانی به عراقی برداشت سنایی است؟ این ریشه‌شناسی یک سبک است. اصلاً سبک شناسی یعنی همین، بعد با بررسی عواملی که باعث این تحول شد به این نتیجه می‌رسیم که چون سنایی آدم عارفی بود، چون عرفان همه اشیا و اجزای هستی را جاندار می‌دید باعث شد که از آن به بعد دیگر تشبیه صریح که مشخصه سبک خراسانی است به حاشیه برود و استعاره که مشخصه سبک عراقی است جایگزین تشبیه شود. می‌خواستم این را به شما بگویم که چون ما بحث های آکادمیک نداریم، متاسفانه در روزنامه‌نگاری هنری و ادبی ما هم همین حرف‌های صدمن یه غاز محفلی جایگزین بحث‌های آکادمیک اصیل شده است.

 

نکته ای که همیشه به نظرم رسیده من خودم در دهه هفتاد کتاب چاپ کردم و خودم را بخشی از دهه هفتاد می‌دانم، ولی اعتقاد دارم به شعر دهه هفتاد بی انصافی شده، الان که با شما صحبت م‌ کنم می بینم دلیل بی انصافی اش این است که شاعران دهه هفتاد یک مقدار نسبت به شعرهای دهه هفتاد بی انصافی می کنند. قطعاً شعرهای خیلی خوبی در دهه هفتاد نوشته شده، شما این را قبول دارید؟

آقای پور محسن، اگر با من صحبت می‌کنید من نظر خودم را می‌دهم، کاری به با انصافی و بی انصافی ندارم و اصلاً از این مقولات سر درنمی آورم. دو تا حالت بیشتر وجود ندارد یا یک شاعر، شاعر به مفهوم واقعی کلمه است، یا نیست. حالا در یک مجموعه‌ای طرف دو تا شعر خوب هم داشته باشد محلی از اعراب برای من ندارد.

آخر، شاید شاعر بزرگ به آن معنا که شما می گویید، ما دیگر در دنیا نداشته باشیم؟

نه، اصلاً اینجوری نیست. چرا در سینما داریم؟ چرا در داستان نویسی داریم؟ در شعر هم شیمبورسکا را داریم. این کشور مهد شعر است، اینجا اصلاً قلب شعر دنیاست. گفتم که گوته درباره شعر ایران چه می‌گوید. ما یک مقدار سهل انگاری داریم. حالا در مورد نسل گذشته که گفتم شاملو- فروغ- سپهری، اخوان و سیمین بهبهانی اینها درست است که مثل حافظ و فردوسی و… نیستند اما شما را به خدا قبل از اینکه شعر این آدم‌ها را بخوانید هر جا نثری دارند بخوانید، اینها قبل از اینکه شاعر باشند یک ناثر یعنی نثرنویس گردن کلفت هستند. تسلط کافی بر زبان و ادبیات فارسی دارند. فروغ می‌گوید که من وقتی برای رفتن به سر کار در بالای اتوبوس دو طبقه می‌نشستم دیوان شعر مهجورترین شاعران قدیم از رشیدالدین وطواط تا برسید به اسیر شهرستانی، را هم می‌خواندم. غیر از اینها مشرف به نگرش و فلسفه دوره معاصرشان نیز بودند، آدم‌های مطلع و باسوادی در نوع خودشان بودند. و به این زد و بندها و نظرتنگی ها و دعواهای رقت انگیز رایج در زمانه ما چندان آلوده نبودند.

شما می‌گویید آن‌ها دعوا نداشتند؟

به این شکل نبوده، من خواندم دیگر، به مواردی شبیه موارد دوره خودم برنخوردم.

آخر آن موقع مجادلات شاملو و براهنی، براهنی و رویایی…

به نظر من آدم دعوا هم که می‌کند فحش هم به یکی که می‌دهد؛ فحشش باید درست و حسابی باشد. من می‌خواهم بگویم به دعواهای آن دوره که نگاه بکنید اینطوری نیست یعنی به این شکل سطحی و سبک نیست. در عین حال با صداقت به شما می‌گویم به جز آقای خواجات، که ایشان هم تحصیلکرده زبان و ادبیات فارسی است و به هر حال آثار کلاسیک را به صورت دانشگاهی خوانده‌اند، من حتی یک مورد در شاعران هم نسل خودم کسی را ندیدم که حتی مولوی را کامل خوانده باشد. اطلاع کافی دارم، هر کدام می‌گویند خوانده‌ام. بروید و با آن‌ها مصاحبه کنید بعد از آن کتاب‌ها برایشان نمونه بیاورید، ببینید خوانده‌اند یا نخوانده اند. اینها مهم است الان در نسل شما هم این طور است.

منبع : خبرگزاری شرق

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین‌ها