با ما همراه باشید

معرفی کتاب

انتشار دو کتاب از مهدی مظفری ساوجی

منتشر شده

در

انتشار دو کتاب از مهدی مظفری ساوجی

انتشار دو کتاب از مهدی مظفری ساوجی

(به مناسبت زادروز شاعر)

دانلود شعر

گزینه اشعار》مهدی مظفری ساوجی، دربرگیرنده گزیده‌ای از هفت دفتر شعر این شاعر است، که در دو دهه هشتاد و نود، به‌وسیله ناشرانی نظیر مروارید، چشمه، کوله‌پشتی و… منتشر شده است. از این میان دو کتاب، با عناوین 《رنگ‌ها و سایه‌ها》(انتشارات مروارید، چاپ اوّل، ۱۳۸۶) و 《باران، با انگشت‌های لاغر و غمگین‌اش》(انتشارات کوله‌پشتی، چاپ اوّل، ۱۳۹۶) به‌ترتیب برنده کتاب سال شعر ایران در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۷ شده‌اند‌. علاوه بر گزیده اشعار چاپ‌شده، مخاطب می‌تواند گزینه‌ای از شعرهای منتشرنشده شاعر را هم در این کتاب، در بخش 《تازه‌ها》مرور کند.

زندگی‌نامه خودنوشت شاعر هم که در ابتدای کتاب آمده، از بخش‌های شایان توجه این اثر است.
گزینه اشعار مهدی مظفری ساوجی را انتشارات مروارید، در ادامه گزینه اشعاری که از شاعران معاصر ایران منتشر کرده، در بهمن ماه سال جاری در ۲۴۰ صفحه، شمارگان ۵۵۰ نسخه، و به قیمت ۳۶۰۰۰ تومان به چاپ رسانده است. زندگی‌نامه خودنوشت شاعر با این سطرها آغاز می‌شود:
《به‌نظرم نوشتن زندگی‌نامه و اینکه آدم کجا به‌دنیا آمده و پدر و مادرش که بوده‌اند و کی مدرسه رفته و چه خوانده و اوّل‌بار کدام دلبر 《دروغ‌وعده و قتّال‌وضع و رنگ‌آمیزی》، چندی شیدا و دربه‌درش کرده‌اند و دست‌آخر هم بخت و اقبال سرزده از راه رسیده و کار خودش را، یک کار کسالت‌بار و ملالت‌زاست که گاه آدم را تا مرز بیزاری می‌برد. امّا چه می‌شود کرد؟ برای بیان خیلی از حرف‌ها و رساندن بعضی مقاصد ناگزیر از همین مسیر می‌گذریم.
در پیوند با من، ادبیات و هنر تقریباً بیش از بیست‌وپنج سال است که رشته‌ای بر گردنم افکنده و تقدیرم را به تقریرش گره زده است. اجازه بدهید کمی به عقب برگردم:
شناسنامه‌ام می‌گوید که سال ۱۳۵۶ به دنیا آمده‌ام، در محله خلیلِ جهان‌بیک ساوه، امّا کسی چه می‌داند؟ شاید هزارها سال است که مقیم یا بهتر است بگویم اسیر این دیر خراب‌آبادم. گویا در خانه‌ای خشت‌وگِلی که قدمتش آن‌طور که عمویم می‌گوید، به بالای سیصد سال می‌رسید، رَختِ خاک، بر تن کرده‌ام. خانه‌ای با دیوارهایی به‌غایت بلند و حیاطی آجری که باغچه یا خوب است بگویم باغی پر از درخت‌های انار و انجیر و توت جلوه‌اش را دوچندان کرده بود. صبح‌ها محل قرار گنجشک‌ها و کبوترها بود و شب‌ها خانه اشباح و اجنه‌. پا به حیاط که می‌گذاشتی، سمت راست، چندین و چند اتاق با درها و پنجره‌های چوبی همراهی‌ات می‌کردند تا به عمارت و ایوان برسی. نمی‌دانم فقط اتاق پذیرایی اصلی، سقفِ گنبدی داشت، یا اتاق‌های دیگر هم چنین سقف و سری داشتند…》.
با هم سطرهایی از یک شعرِ این گزینه را می‌خوانیم:

انتشار دو کتاب از مهدی مظفری ساوجی

بیدار می‌شود
زنی که تن‌اش را هر صبح
در اتاقی پیدا می‌کند عریان
و هرچه کنار می‌زند ملافه را
و هرچه کنار می‌زند
دست‌ها و پاهایی را که 《دیشب》
جا گذاشته بر تن‌اش
و هرچه کنار می‌زند روحش را
پیدا نمی‌کند

زنی که قلب‌اش را در او
دفن کرده‌اند
زنی که سال‌هاست
پاهای‌اش او را تعقیب
افکارش او را تهدید می‌کنند
و هرچه دست‌وپا می‌زند
بیشتر فرومی‌رود
در باتلاقِ تن‌اش روح…

انتشار دو کتاب از مهدی مظفری ساوجی

2) چاپ سومِ گفتگو با عباس کیارستمی

 

«می‌گویند که در آغاز، کلمه بوده. اما برای من، آغاز، همیشه با یک تصویر است. وقتی دربارۀ یک گفت‌وگو فکر می‌کنم، همیشه اول تصویری از آن به‌خاطرم می‌آید. و چیزی که در عکاسی خیلی دوست دارم، ثبت یک لحظۀ واحد است: لحظه‌ای کاملاً گذرا و فرّار. شما عکس را می‌گیرید و ثانیه‌ای بعد همه‌چیز تغییر کرده.»

– عباس کیارستمی

مشخصات کتاب

انتشار دو کتاب از مهدی مظفری ساوجی

گفتگو با عباس کیارستمی

– مهدی مظفری ساوجی –
__
قطع رقعی
۱۵۹ صفحه
۲۸۰۰۰ تومان

انتشار دو کتاب از مهدی مظف1. ری ساوجی

مطالب بیشتر

  1. مسعود بهنود و اشعار مهدی مظفری ساوجی
  2. سروده‌هایی از مهدی مظفری ساوجی با صدای عبدالحمید ضیایی
  3. کارنامۀ مهدی مظفری ساوجی
  4. بخش‌هایی از داستانِ مردن که جرم نیست نوشتۀ مظفری ساوجی
  5. شعرهایی از کتاب به شکوفۀ سیب سرودۀ مظفری ساوجی

 

دانلود کتاب کافه کاتارسیس از طاقچه

برترین‌ها